Szent István Egyetem
Páter Károly utca 1.
A premontrei rend gimnáziumaként épült 1924-ben és az 1933-as gödöllői Cserkész Világtalálkozó parancsnokságának volt székhelye az egyetem impozáns, neobarokk központi épülete. A trianoni békeszerződés folytán három gimnáziumát elvesztett premontrei rend 1923-ban székhelyét Gödöllőre tette át, ahol Kertész K. Róbert és Sváb Gyula tervei alapján három egységből álló épületegyüttest hozott létre, a gödöllői koronauradalom Fácános erdőnek nevezett 88 holdnyi területén. A gimnázium, nevelőintézet és a rendház falait neves művészek: Nagy Sándor, Sidló Ferenc, Kisfaludi Stróbl Zsigmond műveivel díszíttették. A két évtizedes magas szintű oktató-nevelői munkának a II. Világháború vetett véget: bombatalálatok, hadikórház, fogolytábor, a premontrei rend kitelepítése - szomorú esemény-sorral.
A gimnázium az 1948-as államosítást követően Állami Ady Endre Gimnázium lett és az 1949-es kormányhatározat értelmében Gödöllő vált a felsőfokú agrártudományi képzés színhelyévé. Az 1950-től kezdődően új épületrészekkel bővült és a szinte önálló városrészként működő intézményt 1999-ig az ország legnagyobb és legkorszerűbb agrártudományi egyetemeként tartották számon.
2000. január 1-jén, öt felsőoktatási intézmény - a Gödöllői Agrártudományi Egyetem, az Állatorvos-tudományi Egyetem, a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem, a Jászberényi Tanítóképző Főiskola és az Ybl Miklós Műszaki Főiskola - szervezeti integrációjával jött létre a Szent István Egyetem. 2008-ig három településen, hat karral és négy telephelyen működött, 2009. január 1-jétől a Tessedik Sámuel Főiskola - három karral és egy intézettel - is a SZIE része lett.
A premontrei rend a rendszerváltozást követően kárpótlásként két épületet kapott a Fácán soron, s így 1992-ben újra indulhatott az oktatás a Gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnáziumban. Új kápolnájukat 1993-ban, a Szentlélek tiszteletére szentelték fel. (lásd: Premontrei kápolna)
Látnivalók
Amerigo Tot: A mag apoteózisaA magyar származású amerikai szobrászművész, Amerigo Tot "A mag apoteózisa" című, 120 négyzetméteres bronz műve az egyetem aulájában látható. "A Mag-nak az apoteozisát akartam megcsinálni bronzból... A mag az egy általános gondolat, nemcsak a mag, mint növény, hanem a mag, mint kezdet, a biológia... Mint gondolat összetartozik mag és föld és nő..." - mondta az eredetileg a római Szent Péter templom kapujára kiírt pályázatra tervezett műve eszmei tartalmáról az alkotó. A terv első változata már 1970-ben elkészült, de csak egy fordulatokban gazdag eseménysorozatot követően, 1983-ban adták át ünnepélyesen az akkor már beteg művész jelenlétében.
Kálmán herceg szobraHat éves korában lett Halics királya Árpád-házi Kálmán herceg (1208-1241) II. András fia, a premontrei rend nagy mecénása: jászói monostoruk felépítését birtok- és pénzadománnyal segítette. Az 1226-ban horvát bánná kinevezett herceg a tatárok ellen vívott muhi csatában szerzett súlyos sérüléseibe halt bele 1241-ben. A vesztes csatában halt hősi halált Ugrin kalocsai érsek és Montreáli Jakab templomos lovagrendi nagymester, portréjuk a szobor talpazatának két oldalán látható. A Kálmán herceget lovon ábrázoló szobrot a hálás premontrei rend állíttatta, a hercegtől kapott birtokok jövedelméből épített premontrei rendház elé, felavatására 1931-ben került sor.
Mezőgazdasági Eszköz-, és Gépfejlődéstörténeti SzakmúzeumBővebb információ: Szent István Egyetem honlapja: www.szie.hu
| |